Bilal Erdoğan Erzurum'daki İmam Hatip Buluşması'nda konuştu

Erzurum'da İmam Hatip Buluşması konferası yapıldı. Bilal Erdoğan ise konferansa davetli konuşmacı olarak katıldı.

Bilal Erdoğan Erzurum'daki İmam Hatip Buluşması'nda konuştu

Erzurum'da İmam Hatip Buluşması konferası yapıldı. Bilal Erdoğan ise konferansa davetli konuşmacı olarak katıldı.

Metehan Nazlı
Metehan Nazlı
04 Kasım 2016 Cuma 22:37
Bilal Erdoğan Erzurum'daki İmam Hatip Buluşması'nda konuştu

Erzurum Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'İstikamet Üzere' konulu konferansa Cumhurbaşkanı'nın oğlu Bilal Erdoğan'ın yanı sıra Heredot Cevdet olara tanıdığımız Hasan Kaçan davetlilere bir kaç dakikalık komedi gösterisi düzenledi.

Konferansta konuşan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu müslümanların yeniden toparlandığını belirterek, "Güzel bir program yapıyoruz. Gençlerimizle birlikte bir program inşa ediyoruz. Ne kadar şükretsek azdır. Hep şuna inandım, gençlerimize imkan verdiğimizde, onların önlerini açtığımızda çok iyi işler yapacaklarına tanık olduk. Bizim bir hikayemiz var. Bizler batı karşısında geri çekilmek zorunda kaldık. Emperyalistler bizi sömürerek tabiri caizse kendi kuşatmalarına aldılar, ama son 50-70 yıl arasında tüm islam alemi yeniden toparlandı çok şükür. Önce belli alanlarda faaliyetler başladı, belli alanlarda yollar kat edildi ama her geçen gün yeni mevziler kazandık. Şuan da nerdeyse bütün alanlarda; siyasisinden, diplomasiye, kültüründen, sporuna kadar bütün alanlarda müslümanlar mesafe kat ettiler. O yüzden istikamet derken bu yürüyüşümüzü bu hikayeyimizin geri kalan kısmını göz ardı etmezsek istikamet mevzusunu tam anlamıyla kavramış oluruz. Hikaye devam ediyor, yürüyüşümüz devam ediyor. Bugün baktığımız zaman büyük tranvalar yaşıyoruz, büyük acılar yaşıyoruz. Ama istikamet üzere olamak demek yaşadığımız bütün bu tranvalara reğmen, bu acılara rağmen bu yürüyüş devam edecek ve bu yürüyüşü kimse engelleyemeyecek inancına sahip olmaktır istikamet üzere olmak. Ve bu yürüyüşü hiç kimse engelleyemeyecek. Bakın Ortadoğu'da kan ve göz yaşı var. Kuzey Afrika'da demokrasi dediler demokratik seçimler yapıldı, müdahale ettiler. Bu müdahale yeni de değil 90'lı yıllarda bazı müslüman ülkelerde seçimler oldu hepsine müdahale ettiler. Malümünuz 28 Şubat'ta Türkiye'deki seçimlere de müdahale ettiler. Ak Parti iktidara geldi, Ak Parti'ye adım adım müdahale ettiler. Yani bizim bu yürüyüşümüzü 2-3 asırdır emperyalist sömürücüler engellemeye çalıştılar. Bizim de bunlara karşı mücadelemiz devam edecek, çünkü bu mücadele hak-batıl mücadelesidir. Bu mücadeleye ülkemiz öncülük ediyor ve öncülük etmeye devam edecektir. Bütün mesele bu yürüyüşümüze istikamet üzere mi devam ediyoruz, yoksa hedefimizden sapıyor muyuz? Bu yürüyüş devam ederken, sorumluluk mu alıyoruz, yoksa sorumluluktan kaçıyor muyuz? Bence en özeti istikamet dediğimiz mesele bu. Ana çizgi bize diyor ki asla gavurun yanında yer almayacaksınız ve gücünüz yettiğince gavurun karşısında olacaksınız. İslam bellidir. Ana çizgi islamı yeniden yorumlamaya çalışmayın diyor bize. İstikamet üzere yürümek zorluklara göğüs germektir. İstikamet birçok şeylerden sınav olmaktır. Bu sınavda asla sapmamak önemlidir." dedi.

'Hilafet üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti kendi inancına düşman nesiller yetiştirdi'

Konferansta konuşma yapan Bilal Erdoğan kendi tarihimizi kendi çocuklarımıza vermeyi sakındığımızı ve Türkiye'nin dünyada meydana gelen çalkantılar arasında yoluna devam ettiğini ifade ederek, "Bir hilafet üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi inancına düşman bir nesil yetiştirdi. Bu nasıl oldu onun üzerinde düşünüp taşınmak lazım. Tarihi doğru okumak lazım. Kendi tarihimizi kendi çocuklarımıza vermekten sakındık. İnşallah şimdi tarihimizi öğrenmeye başladık. Ve daha nice yakın tarihin sayfalar arasına sıkışıp kaldığını fark ediyoruz. Her geçen 10 yıl bu millet 'kendi özümle barışık olacağım, ben kendimle huzur içinde yaşamaya çalışacağım' yönünde adımlar atmaya başladı. 15 Temmuz'da bu adımların bir mihenk noktası oldu.

Birinci ve ikinci Dünya Savaşları'nı ele alırsak sözüm ona barış demokrasi liberal değerler üzerine kurgulanmaya çalışıldı. Ancak geldiğimiz noktada ne barış var ne demokrasi var ne de adaler var. Bu düzeni kuranar nasıl olur da bize barışdan bahsediyor? Nasıl bize adaleti öğretmeye çalışırken kendisi adaletsizliğin daniskasını yapabiliyor? Nasıl bize demokrasiden bahsediyor, seçimlerini beğenmediği yerlere müdahale ediyor? Gelelim bizim istikamet üzerine olma konusuna. Allah bizi kulluk edelim diye yarattı. Hangimiz iyi ameller işleyeğimizi hangimizin kötü ameller işleyeceğimizi sınamak için yarattı. Daha sonda istikameti verdi. İstikamet üzere olmak dinamik bir haldir. İstikamet üzere olmak sürekli hedefe ilerlemeye itiyor. İstikamet üzere olamak sürekli arayışta olmaktır. Allah bize Kuran'da oku diyor, akledin diyor. Bu neden önemli? Çünkü İmam hatipler gençlere, çocuklarımıza doğru kapaktan okumayı öğretti. Birilerinin boş laflarına öğrenmemeyi öğretti. Bu yüzden imam hatip nesli dimdik 65 yıldır ayakta durdu. Bizler istikamet üzere olacaksak bu imanlı halde olmak zorunuluğunu gerektirir. Eğitim alanında çalışmalarımız var. Biz şu düşünceye kapılırsak, yani öyle bir nesil yetiştirecez ki dünyada şöyle yapacak böyle yapacak dersek kaybederiz. Biz öyle bir nesil yetiştirelim ki istikamet üzere kalmak için gece gündüz çabalasın gayret etsin. Türkiye dünyanın çok büyük çalkantılar içerisinde olduğu bir dönemde kendi özüyle barışmaya, istikamet üzere yürümeye devam ediyor. 15 Temmuz bunun en önemli dönüm noktasıdır." ifadelerinde bulundu.

Son Güncelleme: 04.11.2016 22:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.