Türkler Transformers yaptı. Robot araba Letrons

Serhat Ramay
1509 kere okundu

Teknoloji

Türkler Transformers yaptı. Robot araba Letrons - Teknoloji Haberleri

Türkiye'nin ilk robot arabası Transformers Letrons görücüye çıktı. Özellikle çocukları ve genç nesli heyecanlandıran proje tam bir teknoloji harikası. Robot araba Letrons'un dam 48 eklemi var. Konuşuyor, dans ediyor.

Çizgi romanın babası sayılan Marvel adlı çizgi roman efsanesinin 1980’li yıllara damgasını vuran Transformers macerası Türkiye’ye gerçek oldu. Şekil değiştirebilen, robota, uçağa dönebilen arabaları açıklamak için kullanılan ve 2 binli yıllarda da çekilen yeni serisiyle bir popüler kültür figürü haline gelen robot arabalar Türk mühendislerin ilgi alanına girdi.

Transformers Türk mühendislere ilham verdi

Türk Transformers Letrons kırmızı bir BMW’de hayat buldu. Optimus Prime ve Magrus karakterlerini barındıran Transformers filmi Türk mühendislere ilham verdi. Böylelikle Türkiye ilk robot arabasını yaptı.

Türkiye'nin ilk robot arabası Transformers Letrons

Letvision Türkiye’nin ilk robot arabasını yaptı: Letrons

Türk mühendislerin gerçekleştirdiği robot araba projesini meraklılar Gazi Üniversitesi’ndeki Gazi Teknopart’ta yakından inceleyebilirler. Transformers Letrons’un 16 kişilik bir ekiple 8 ay gibi bir sürede yapıldığını belirten yetkililer projenin maliyeti konusunda ilgi vermekten kaçındı.

Robot otomobilin 48 eklemi bulunmakta. Hem robot hem araba olan Letrons ile sesli diyalog kurmak da mümkün. Türkiye'de bu projenin gelişimini ne kadar sürdürebileceği merak konusu. Aşağıdaki videodan robot araba Letrons'un özelliklerini izleyebilirsiniz.


Teknoloji Haberleri

Yorum