Tutuklanan Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı kimdir?

Serhat Ramay
677 kere okundu

Türkiye

Tutuklanan Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı kimdir? - Türkiye Haberleri

Geçmişteki tutuklamalarla birlikte bugün dördüncü kez tutuklanan Fırat Anlı kimdir? Anlı, Gültan Kışanak ile birlikte 5 gün önce gözaltına alınmış bugün mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Gültan Kışanak ile birlikte 5 gün önce gözaltına alınan Fırat Anlı bugün çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Hayatında dördüncü kez tutuklanan Fırat Anlı kimdir ve neden tutuklandı?

Fırat Anlı kimdir?

DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı 5 gün önce terör soruşturmasında gözaltına alındı. Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Anlı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile birlikte gözaltına alındı.

İşte Fırat Anlı kimdir sorusunun yanıtı: 1971 Diyarbakır doğumlu olan Fırat Anlı bugüne kadar 3 kez tutuklandı. Anlı Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1994’te Halkların Demokratik Partisi (HADEP) Diyarbakır İl Başkanı oldu. 1995’te Diyarbakır’da, 1996’da Ankara’da tutuklandı. 2003-2004 yılları arasında Demokratik Halklar Partisi (DEHAP) İl Başkanlığı yaptıktan sonra 2004’te Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı oldu.

KCK operasyonunda da tutuklandı

KCK operasyonları kapsamında 2009 yılında tutuklandı ve 40 ay cezaevinde kaldı. 2014 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı olan Anlı iki çocuk babası.

Fırat Anlı aynı zamanda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı görevini yürütmekteydi.

Fırat Anlı, dün hakkındaki kısıtlılık kararının kaldırılmasının ardından avukatlarıyla görüşmüş bugün öğlen saatlerinde de adliyeye sevk edilmişti. Fırat Anlı terör soruşturmasında çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Anlı ile birlikte kapatılan DTP'nin Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata hakkında da tutuklama kararı verildi.


Türkiye Haberleri

Yorum