Ümit Yalçın Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu

Serhat Ramay
170 kere okundu

Türkiye

Ümit Yalçın Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu - Türkiye Haberleri

Türkiye'nin Rusya ile düzelen ilişkilerinde kilit rol oynayan Ümit Yalçın Ümit Yalçın DIşişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu.

Feridun Sinirlioğlu’nun New York’taki BM Daimi Temsilciliği’ne atanmasıyla boşalan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na, Ortadoğu’dan Sorumlu MüsteşarYardımcısı Büyükelçi Ümit Yalçın getirildi.

Ümit Yalçın Rusya ile düzelen ilişkilerde kilit rol oynamıştı

Ümit Yalçın, Dışişleri Bakanlığı’nda özellikle Ortadoğu ve Rusya ile ilişkilerde kilit roller üstlenmişti. Geçen yıl 24 Kasım’da Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesinden sonra bozulan Ankara-Moskova ilişkilerinin yeniden rayına oturtulmasında önemli görevler üstlenen ve iki başkent arasında gizlice yürütülen mekik diplomasisinin mimarı olarak biliniyor.

Ümit Yalçın hakkında

1967 yılında Ankara’da doğan Ümit Yalçın, Konya Anadolu Lisesi ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1989’da Dışişleri Bakanlığı’na girerek Doğu Avrupa Dairesi’nde aday meslek memuru olarak göreve başladı. Daha önce Kuveyt Büyükelçisi olarak görev yapan Ümit Yalçın, 2014’de Müsteşar Yardımcısı olmuştu.

Rotterdam (Hollanda) Başkonsolosluğu ile Bağdat ve Moskova büyükelçiliklerinde değişik zamanlarda görev yapan Yalçın, Ortadoğu konusunda uzmanlaştı ve merkezde Irak-İran dairesinde önemli görevler üstlendi.


Türkiye Haberleri

Yorum