Yeni anayasa taslak metni MHP'de

Serhat Ramay
121 kere okundu

Türkiye

Yeni anayasa taslak metni MHP'de - Türkiye Haberleri

Yeni anayasa çalışmalarında sıcak gelişmeler yaşanıyor. AK Parti'nin anayasa taslak metni MHP'ye iletildi.

AK Parti'nin anayasa taslak metni MHP'ye iletildi. İki parti ortak komisyon kuracak. Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi düzenlemesi için kritik bir hafta başlıyor.AK parti tarafından hazırlanan taslak, MHP'ye iletildi.Yapılacak müzakereler sonrasında nihai kararı, süreci başlatan liderler verecek.

Anayasa değişikliğiyle ilgili süreç, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşmeden sonra hızlanmıştı.

2 PARTİ KOMİSYON OLUŞTURACAK

İki partinin 2 ya da 3'er üye vermesiyle bir komisyon oluşturulacak. Taslak üzerinde çalışma yapılacak.Komisyonun çalışması tamamlandığında iki lider yeniden bir araya gelecek. Taslağın teklife dönüşmesi için nihai karar verilecek.

BAHÇELİ TÜM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ KAPSIYOR

Grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Devlet Bahçeli konuya ilişkin "Her şeyi yerinde ve zamanında konuşmak gerek. Şu an Başbakan'la yaptığımız görüşmeler bize milletimiz açısında makul ve mantıklı gelmiştir. AK Parti'nin teklifi bize iletildi. Afyonkarahisar Milletvelimiz Mehmet Parsak'a metni ilettik.Kısa zamanda görüşümüzü ileteceğiz. Taslak bütün anayasa değişikliğini kapsıyor." dedi.

Bahçeli, anayasa teklifinde "Cumhurbaşkanı" tanımı olduğunu açıkladı.

CHP'YE ÇAĞRI: NAZ ETMEYİN

Bahçeli yeni anayasa için CHP'ye de çağrıda bulunarak, "Bu süreçte CHP naz etmemeli kapıları kapatmamalıdır. Buyursunlar kafa kafaya el ele omuz omuza fiili açmazı giderelim. Milletimizin sorunlarına beraberce eğilelim" dedi.


Türkiye Haberleri

Yorum