Yerli çelik yeleğine Siper adı verildi

Alaattin Han
234 kere okundu

Teknoloji

Yerli çelik yeleğine Siper adı verildi - Teknoloji Haberleri

Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından nanoteknoloji ile geliştirilen Siper ismi verilen çelik yelek, 750 gram ağırlığı ile güvenlik güçlerinin şimdiden gözdesi haline geldi.

Çelik yelekler, güvenlik güçlerimizi yıllardır mermilere karşı korurken sahip oldukları ağırlıkları ile özellikle uzun süren operasyonlarda oldukça fazla yorulmalarına sebep oluyorlardı.

AA'de yer alan habere göre Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Teknokent bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim adamları tarafından geliştirilen Siper adı verilen yeni çelik, 750 gram ağırlığı ile güvenlik güçlerinin gözdesi haline gelmiş gibi gözüküyor.

Yerli çelik yeleğine Siper adı verildi

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, ağır silahlar ile yaptıkları denemelerden çelik yeleğin başarılı sonuçlar alındığını dile getirdi.

9.19 milimetre çapında kurşunlara karşı dayanıklı olan yeleğin geliştirilmeye devam edildiği ve ileride M16, kalaşnikof, kanas ve uçak savar gibi mermilerine karşı dayanıklı hale getirileceği de özellikle vurgulandı.

Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz, Siper'in 750 gram ağırlığı ile polislerimizi yaklaşık 14 kilogramlık çelik yelekleri taşımaktan da kurtaracağını ifade etti.

Siper adı verilen çelik yelek 750 gram aığırlığında olacak

Siper'in uçak savar mermilerine dayanabilen versiyonunun yaklaşık 9 - 10 kg ağırlığında olacağını belirten Yavuz, bu değerin günümüz çelik yeleklerinin dayanıklılığı göz önüne alındığında oldukça iyi bir seviyede olacağını söyledi.


Teknoloji Haberleri

Yorum