Yiğit Bulut 'Deutsche Bank'ı satın alabiliriz' dedi Almanya ayağa kalktı

Serhat Ramay
624 kere okundu

Ekonomi

Yiğit Bulut 'Deutsche Bank'ı satın alabiliriz' dedi Almanya ayağa kalktı - Ekonomi Haberleri

Yiğit Bulut'un, iflasa sürüklenen Almanların ünlü bankası Deutsche Bank'ın Türkiye tarafından satın alınabileceğini açıklaması gündem oldu. Yiğit Bulut'un açıklamasının ardından Alman gazeteleri 'Erdoğan gözünü Deutsche Bank'a dikti' manşetleri süsledi.

Her şey Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut'un, "Deutsche Bank'ın satın alınması düşünülebilir" tweet'iyle başladı. Ardından hem Almanya hem de dünyanın önemli finans merkezleri büyük bir paranoyaya kapıldı.

Almanya Türkiye'nin Deutsche Bank'ı satın alabilme ihtimalini tartışıyor

Yiğit Bulut, sermaye sıkıntısı çeken Deutsche Bank'ı, Ulusal Varlık Fonu ve Türk bankalarının alabileceğini söylemesi Alman basınında büyük ses getirdi. Alman Bild gazetesi, "Erdoğan gözünü Deutsche Bank'a dikti" başlığı ile duyurduğu haberinde, "Erdoğan Alın talimatı verebilir mi" sorusuna yanıt aramaya çalıştı.

Yiğit Bulut'un Deutsche Bank hakkındaki sözleri gündem oldu

Deutsche Bank'ın Türkler tarafından kurtarılma fikri

Nomura Stratejisti Tim Ash ise, "Yiğit Bulut, Moody's indiriminden sonra Batı'nın da kendi problemleri olduğuna vurgu yapmak istedi. Türkiye'nin, Merkel'in yardımına koşması ve Deutsche Bank'ı kurtarması fikri, Bulut'a çok hoş geliyor" diye konuştu.

İflasa sürükleniyor

Almanya'nın en büyük iki bankası Deutsche Bank ve Commerzbank bir süredir iflasa doğru sürükleniyor. Her iki bankanın hisseleri çöp seviyesine geriledi ve şu anda bir hamburger ile aynı seviyede.


Ekonomi Haberleri

Yorum